Marocký štuk vynikne přírodním povrchem ve Vaší stylové koupelně.

 

marocký štuk / tadelakt

Marocký štuk - reliéfy

 

marocký štuk bordura v omítceO marockém štuku / tadelaktu

 

Marocký štuk, místním názvem tadelakt, je lesklá omítková až centimetr tlustá vrstva vápeno-jílové malty, která po vytvrdnutí a ošetření olivovým mýdlem je voděodolná.

 

Historie tadelaktu / marockého štuku

 

Příbuznost tadelaktu a stucco lustra je zjevná, zřejmě se tyto techniky oddělily z jedné hlavní omítkové technologie v antice, pro kterou staří Římané neměli konkrétní název a nazývali ji prostě „lesklá omítka“. Vitruvius v 1.století před naším letopočtem popisuje velice tvrdé a lesklé omítky, které byly tak kvalitní, že si je lidé při demolici domů vyřezávali ze zdí a dělali si z nich obklady. Po zániku římské říše byly tyto omítky v Evropě méně používané, ale v bývalých římských provinciích jako například v Maroku, tato technika vydržela a s mírnými obměnami ve svém složení byla používána k utěsňování cisteren.

Do Evropy se už dostala s novým názvem marocký štuk.

 

Marocký štuk - ornamenty borduraAplikace marockého štuku

 

Tadelakt nevyniká tak vysokým leskem jako stucco lustro. Nedají se v něm v žádném případě vytvářet malované ornamenty a už vůbec ne celé malby. Na formátem neomezených plochách, které mohou být i v přímém kontaktu s vodou, jako například jsou sprchové kouty a vany, umožňuje marocký štuk vyrývat ornamenty, vhodné především pro stylové koupelny a kuchyně. Marocký štuk má hrubší a zrnitější povrch než stucco lustro, které je jemnějšího a lesklejšího charakteru. - Ceník Tadelakt.

 

Objekty v tadelaktu / marockém štuku

 

Je možné vytvářet skulptury z cementové malty s vnitřní železnou výztuhou, které se následně potáhnou vrstvou marockého štuku. Tyto objekty je možné vytvářet i z materiálu stucco lustra a scaglioly.

 

Marocký štuk technologie

 

U fresky, stucco lustra a marockém štuku je základním stavebním kamenem vápenec ( uhličitan vápenatý). Vápno ( hydroxid vápenatý ) obsažené v omítce se mění za působení oxidu uhličitého opět na vápenec ( uhličitan vápenatý ) procesem karbonatizace (tvrdnutí)

 

karbonatizace Ca(OH)2 + CO2 + n H2O → CaCO3 + (n-1) H2O.

 

tadelakt a stucco lustro

Srovnání lesku povrchu marockého štuku na levo a stucco lustra na pravo, povrchy byly zaleštěny kamenem bez vosku a oleje.