sCAGLIOLA
Historická omítka pocházející z renesance, luxusní povrch a lesk.
Co je scagliola / štukový mramor?
Minerální omítka s perfektním leskem a vzorem, který většina návštěvníků historických budov zcela jednoznačně považuje za pravý mramor. Komponenty, ze kterých se omítka skládá, jsou zcela nezávadné minerální materiály známé už v 16. století. Z této doby scagliola pochází a její receptura mísení je dodnes nezměněná.
Omítka scagliola neobsahuje žádná moderní pojidla jako například epoxidové pryskyřice, akryláty atd. Proto nepodléhá stárnutí a nežloutne.
Materiál scagliola / štukový mramor tuhne hydraulicky, což znamená, že jej lze nanášet na stěny, ale také aplikovat do forem, jak vidíte na obrázku. Akantová hlavice ze scaglioly byla vyrobena pomocí formy.
Scagliola [skaliola]– terminologie
Scagliola je celosvětový termín pro tuto techniku. V Čechách ji známe pod názvem štukový mramor nebo štukmramor, v Německu stuckmarmor. Někdy bývá tato technika nesprávně nazývána štukolustro ( k tomuto názvu se kloní starší technologie ze 70. let 20. století). Scagliola – název pochází z italského slova scaglia, což ve volném překladu znamená střípek, odštěpek. Je to proto, že technika byla vynalezena aby nahradila mnohonásobně pracnější a dražší techniku pietro duro, kterou se v 16. a 17. století vykládaly desky stolů a obrazy.
Scagliola – historie
Pravděpodobně byla technika známá již v 16.století. Její vznik se nedá přesně určit. První prokazatelná stavba ze saglioly je říšská kaple Maxmiliana I. v Mnichovské rezidenci dokončená roku 1630. Intarzované stěny ze scaglioly vytvořili Blasius a Wilhelm Fistulatoři.
V průběhu 17. století se scagliola těší velké oblibě u italské šlechty, zejména v Toskánsku jsou s ní vytvářeny složité intarzované obrazy a desky stolů. K významným patřil Ferndinando Enrico Hugford, který ve Florencii vytvářel složité intarzované desky stolů. V 18 století technika scagliola zcela vytlačuje v zaalpských zemích techniku pietro duro.
Do českých zemí technika scagliola / štukový mramor přichází v době baroka a jsou s ní zdobeny reprezentativní interiéry budov. K nejvýznamnějším stavbám u nás patří chrám Sv. Mikuláše na Malé Straně, jehož interiéry ze štukového mramoru / scaglioly vyzdobil štukatér Jan Hennevogela z Ebenbergu (do r. 1761).
Velkého rozkvětu u nás zažil štukový mramor / scagliola v 19. století a přelomu 20. století. Z této doby pochází interiéry významných budov – Národní divadlo, Národní muzeum, Rudolfinum a Obecní dům, ve kterém štukové mramory vytvořil štukatér Jindřich Čapek. Možná vás zajímá celá historie štukatérství.
Na obrázku vidíte detail a celkový pohled na intarzované stěny ze scaglioly v Říšské kapli Maxmiliána I. z roku 1630
TROCHU TECHNOLOGIE
Scagliola je zcela přírodní materiál
Komponenty ze kterých se připravuje těsto (viz obrázek příprava modré hmoty pro stůl ze scaglioly) jsou zcela přírodní materiály známé v 16. století. Jedná se o nezávadné minerální materiály, které se vytvrzují ve velice tvrdou fyzikálními vlastnostmi podobnou mramoru hmotu bez jakýchkoliv moderních chemických přísad jako jsou pryskyřice, kyseliny atd.. Díky tomu si mramor uchová i po staletích světlostálost a lesk.
Technologie
Scagliola se v průběhu staletí rozšířila do celého světa jak se dočtete v historii štukatérství a tak jak se technika vzdalovala své barokní „prabábě“, vznikaly další a další verze scaglioly. Mnoho těchto receptur bylo v držení rodinných klanů štukatérů a nespočet jich zaniknulo. Pokud budeme vycházet z odborných literatur, zúžíme květnatost scaglioly na 5 hlavních druhů / receptur.
TECHNILOGIE SCAGLIOLY - 4 hlavní druhyOmítka scagliola se výborně hodí k vytváření intarzovaných kamenných obrazů. Obrazy lze vytvářet na zdech nebo jako desky stolů, kde velmi vynikne lesk a propracování detailů.
Omítka scagliola je samonosná a tuhne hydraulicky. Lze jí nanášet na existující nosné betonové nebo ocelové sloupy, nebo vyrábět už hotové sloupy pomocí forem, které je možné pak umisťovat do interiéru, bez další zbytečné stavební zátěže. Více katalog balustrády, portály, sloupy.
Zrealizujeme vaše schodiště s jeho prohnutými profilacemi. Snad nikde v architektuře nevynikne technika scagliola / štukový mramor tak jako právě na schodišti, kterému dodá důstojnost, klid a architektonickou čistotu. Naše realizace je většinou nástavba na nosnou železobetonovou konstrukci hrubé stavby, ale nebráníme se spolupráci s architekty od počátečních stavebních plánů.
Realizujeme krby ze scaglioly, buďto na stavbě na už připravený korpus od kamnáře, nebo hotový krb dodáváme se všemi profilacemi.
Také prodáváme a posíláme hotové krby jako zboží určené k osazení do interiéru
JAK VHODNĚ POUŽÍT SCAGLIOLU
Modulový systém architektonických prvků
Náš modulový systém umožňuje aplikovat scagliolu /štukový mramor na balustrády, bary, sloupy, pilastry atd. Jednotlivé díly skládačky jsou tenkostěnné výdusky s tloušťkou stěny 1-3 cm, které do sebe přesně zapadají a po sesazení se fixují dohromady v masivní monolit betonovým vylitím. Pro ještě větší pevnost je možné dodat ocelovou výztuž, není ale vždy nutností, poněvadž konstrukce sama osobě je velmi pevná. Po vytvrdnutí betonového jádra se spoje mezi jednotlivými díly skládačky prosekají v mramorové žíly a vytmelí hmotou SCAGLIOLA. Po přebroušení daný architektonický prvek ( viz obrázek balustráda ) evokuje masivní monolit mramoru nebo žuly. Jinou technologií nelze takového efektu docílit.
V našem katalogu prezentujeme tvary a jednotlivé architektonické dílce. Co se týče materiálu, scagliola není jediný, který takto vyrábíme. Stejné prvky lze objednat i z pískovce, terasa, kufšteinu, marezoscaglioly nebo jen sádry.
historická technika scagliola
Jak naši předci šetřili čas a finance a přitom tvořili hodnoty, nad kterými se nám dnes tají dech.
Ano, naši předci postavili velkolepé stavby jako Národní divadlo, Obecní dům v Praze, palác Lucerna a mnohé jiné. Bez výjimky je vyzdobili scagliolou / štukovým mramorem a ušetřili přímo neskutečné náklady za předpokladu, že by byly ty samé plochy obloženy pravým mramorem. Navíc scagliola, na rozdíl od pravého mramoru, v interiéru nepůsobí studeně a interiér pocitově neochlazuje.
Krásná ukázka naprosté vhodnosti technologie je na fotografii vpravo kde vidíte balustrádu a plochy schodiště ze scaglioly v pasáži Lucerna ( Praha Václavské náměstí ). Schodiště je funkční 100 let v té nejhorší zátěži jakou si jen tvůrce může představit. Nespočet plesů, koncertů, vyhlašování cen zapsalo do povrchu scaglioly svou paměť a scagliola je stále krásná a ušlechtilá. Taky jsem záměrně vybral k popisu veřejně přístupný prostor, který denně navštíví tisíce lidí. Může se tedy na toto schodiště každý podívat a přesvědčit se o realitě mých slov. Obzvláště bych vypíchnul masivní profilace, které celému schodišti dodávají důstojnost a reálnost, která obkladům používaným dnes dost často chybí.
-
- Vládní budovy: Pražský Hrad (sloupy od architekta J. Plečnika ), Valdštejnský palác (senát České republiky), Kolovratský palác (sídlo parlamentu České republiky), budova pražského magistrátu, Akademie věd ČR
- Budovy divadel: Národní divadlo, Rudolfinum ( filharmonie ČR )
- Muzea: Národní muzeum, Hlavního města Prahy, Uměleckoprůmyslové
- Budovy knihoven: Klementinum (Národní knihovna), Městská knihovna v Praze
- Reprezentativní budovy: Obecní dům Praha, pasáž i sály paláce Lucerny, Groebeho vila, Wilsonovo nádraží
- Budovy bank: Česká spořitelna v Rytířské ulici, Česká pojišťovna ve Spálené ulici, Živnostenská banka na Příkopech
- Hotely: Centrál ( první secesní stavba v Praze ), Evropa na Václavském náměstí
- Sakrální stavby: chrám sv. Mikuláše na Malé Straně a na Staroměstském náměstí, kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí
- Zámky: Český Krumlov, Konopiště, Vranov nad Dyjí
Pochopitelně zde nemůžu jmenovat všechny významné české budovy, spíše jsem se snažil uvést ty nejvýznamnější. Ze zahraničních budov vyzdobených scagliolou v rychlosti zmíním zámky Wersay, Sherbrun, Luver. Z divadel Broadweay Theatre – Newyork, Royal opera House in London, Opera House in Paris, Vienna State Opera, Teatro Colón – Argentína, Hungarian State Opera House – Budapešť, Margravial Opera House – Ňemecko, Teatro Alla Scala – Miláno.
Takhle by se dalo pokračovat s budovami bank, nádraží, lázní, církevních budov, obchodních budov, atd. Scagliola je prostě nejrozšířenější štukatérská technika, prakticky neexistuje město na planetě Zemi, kde bychom ji nenašli. A to vše proč? – No, protože je to skvělá technologie!
obrazy v kameni
Intarzie v kameni – know-how techniky scagliola
Největší know-how techniky scagliola je vytváření intarzovaných obrazů na zdech a deskách stolů ( viz obrázek intazie ve scagliole ). Takovéto intarzie, společně s mozaikovými obrazy mají vysokou estetickou hodnotu a jejich tvorba je řemeslně a umělecky náročná. Jedná se o velmi starou techniku pocházející z renesance. Koneckonců „scaglia“ znamená v italštině „střípek“ a to právě od tvorby obrazů v kameni. Čtěte více v historii štukatérství kde se věnujeme první stavbě – Říšské kapli Maxmiliána I. vytvořené technikou scagliola Blaziusem a Wilhelmem Fisculátory roku 1630.
Vytvoříme podle vlastních nebo vašich návrhů ornamentální, florální, figurální obrazy, atd. Ceny takovýchto prací se počítají individuálně pro danou zakázku ale pro představu mohu nadhodit alespoň orientační ceny.
ceny ploch a obrazů ze scaglioly obrazy ze scaglioly - celá stránkaSCAGLIOLA CENY
- Základní cena scaglioly 19.000Kč / 1m2 ( Při realizacích v Praze a větších ploch poskytujeme výrazné slevy informujte se na telefonním čísle: 607 743 371 nebo navštivte náš ceník.
- Ornamentální plošné obrazy ve scagliole 25.000Kč / 1m2
- Ornamentální a florální stínované obrazy ve scagliole 50.000Kč / 1m2
- Figurální a florální realisticky stínované obrazy ve scagliole 180.000Kč / 1m2
ROZDĚLENÍ A DRUHY SCAGLIOLY
- Tradiční barokní receptura je nejrozšířenější scagliola z ušlechtilé sádry, uleželého vápna a kostního klihu. Verze se používá bez plniče a například v ČR jsou s ní vyzdobeny, až na pár výjimek, významné historické budovy. ( barevné minerální alkáliím odolné pigmenty jsou samozřejmostí, proto je v dalších verzích nebudu už zmiňovat )
- Verze s alabastrovým plničem ( čirá sádrovcová drť ) používaná v 19. století v ČR spíše občasně. Zbylé složení je totožné s tradiční scagliolou.
- Marezzo scagliola ( někdy také nazývaná americká scagliola ) jak už její druhý název napovídá vznikla na novém kontinentu, konkrétně v oblasti Velkých jezer. V této oblasti je velmi rozšířená i tradiční barokní scagliola na sádrové bázi. Přestože by se technika mohla na první pohled tvářit moderně, je více než 150 let stará. Receptura stojí na cementovém základu s příměsí uleželého vápna. Jako plniče se používá jemná mramorová drť ( ideálně v barvě dané marezzo scaglioly ) míchaná v poměru s jemným kararským prachem.
Marezzo scagliola oproti své barokní „prabábě“ vládne větší povrchovou tvrdostí a odolností ve vodě. - Scagliola jejíž receptura stojí na kalcitovém základě. Opět platí, že technika vzešla z tradiční barokní scaglioly a je po ní druhá nejstarší. Přesto málo používaná. K nalezení je spíše ve Španělsku, jižní Francii, Řecku ale i Mexiku a to většinou v exteriéru na tělech sloupů. Kalcitová scagliola se míchá ze směsi mramorového prachu a velmi jemné drtě pojené uleželým vzdušným vápnem a trochou sádry. Jako jediná se leští do finálního povrchu ještě před ztvrdnutím, daň za to je lehce rozpitý vzor a měkký lesk.
- Litá Scagliola ( nazývaná armit ) receptura sama o sobě má mnoho verzí: cementový, sádrovápenný, sádrový, cementosádrový základ, atd. Práce s armitem se liší od všech ostatních scagliol tím, že se lije na leštěnou žulovou desku, která jí tak předá v otisku lesklý povrch. Práce s ní není tak složitá, to je ale její jediné plus v konkurenci s ostatními. A především v porovnání s tradiční barokní scagliolou neobstojí.
Realizujeme schodiště
Scagliola se výborně hodí na tvorbu profilací schodišť. Zrealizujeme váš projekt, podle návrhů a plánů, které dodáte. Taky vám můžeme navrhnout vlastní design, který může na vaší architekturu navázat v jakékoliv fázi.
Každopádně před samotnou realizací návrhů budoucího projektu vám nabízíme bezplatné školení o technice scagliola, kde zjistíte co všechno se s tímto skvělým materiálem dá dělat.
Pokud máte zájem o školení kontaktujte nás na mailu: dvorak@artcapita.cz nebo volejte 607 743 371