Historická omítka pocházející z renesance, luxusní povrch a lesk, dekorativní povrch

 

scagliola - hlavice, římsy, profilyCo je scagliola / štukový mramor?

 

Minerální omítka s perfektním leskem a vzorem, který nelze rozeznat od přírodního mramoru. Komponenty, ze kterých se omítka skládá jsou zcela nezávadné minerální materiály známé už v 16. století. Z této doby scagliola pochází a její receptura mísení je dodnes nezměněná.

Omítka scagliola neobsahuje žádná moderní pojidla jako například epoxidové pryskyřice, akryláty atd. Proto nepodléhá stárnutí a nežloutne.

 

Scagliola [skaliola]– terminologie

 

Scagliola je celosvětový termín pro tuto techniku. V Čechách ji známe pod názvem štukový mramor nebo štukmramor, v Německu stuckmarmor. Někdy bývá tato technika nesprávně nazývána štukolustro ( k tomuto názvu scagliola - profily, římsy, plastikyse kloní starší technologie z 50. let 20.století).

Scagliola  - název pochází z italského slova scaglia, což ve volném překladu znamená střípek, odštěpek. Je to proto, že technika byla vynalezena aby nahradila mnohonásobně pracnější a dražší techniku pietro duro, kterou se v 16. a 17. století vykládaly desky stolů a obrazy.

 

říšská kaple detail intarzií

Scagliola / štukový mramor

 

Scagliola – historie

 

Pravděpodobně byla technika známá již v 16.století. Její vznik se nedá přesně učit. První prokazatelná stavba ze saglioly je říšská kaple Maxmiliana I. v Mnichovské rezidenci dokončená roku 1630. Intarzované stěny ze scaglioly vytvořil Wilhelm Fistulator.

V průběhu 17. století se scagliola těší velké oblibě
u italské šlechty, zejména v Toskánsku jsou s ní vytvářeny složité intarzované obrazy a desky stolů. K významným patřil Ferndinando Enrico Hugford, který ve Florencii vytvářel složité intarzované desky stolů. V 18 století technika scagliola zcela vytlačuje v zaalpských zemích techniku pietro duro.

Do českých zemí technika scagliola / štukový mramor přichází v době baroka a jsou s ní zdobeny reprezentativní interiéry budov. K nejvýznamnějším stavbám u nás patří chrám Sv. Mikuláše na Malé Straně, jehož interiéry ze štukového mramoru / scaglioly vyzdobil štukatér Jan Hennevogela z Ebenbergu (do r. 1761).  Velkého rozkvětu
u nás zažil štukový mramor / scagliola v 19. století
a přelomu 20.století. Z této doby pochází interiéry významných budov – Národní divadlo, Národní muzeum, Rudolfinum a Obecní dům, ve kterém štukové mramory vytvořil štukatér Jindřich Čapek.

Více historické budovy ze scaglioly.

Říšská kaple v Mnichově - Wilhelm Fistulator 1630

 

Říšská kaple Maxmiliána I., Mnichov

Intarzované stěny ze scaglioly z roku 1630

 

Modulový systém architektonických prvků ze scaglioly

 

Náš modulový systém umožňuje aplikovat scagliolu /štukový mramor na balustrády, bary, sloupy, pilastry atd. Jednotlivé díly skládačky jsou tenkostěnné výdusky s tloušťkou stěny 1-3 cm, které do sebe přesně zapadají a po sesazení se fixují dohromady v masivní monolit betonovým vylitím. Pro ještě větší pevnost je možné dodat ocelovou výztuž, není ale vždy nutností, poněvadž konstrukce sama osobě je velmi pevná.

Po vytvrdnutí betonového jádra se spoje mezi jednotlivými díly skládačky prosekají v mramorové žíly a vytmelí hmotou SCAGLIOLA. Po přebroušení daný architektonický prvek ( viz obrázek balustráda ) evokuje masivní monolit mramoru nebo žuly.

Jinou technologií nelze takového efektu docílit.

aplikace scaglioly - modulový systém

Pasáž Lucerna - Praha 1, historická scagliolaVýznamné budovy v ČR vyzdobeny scagliolou

 

Výčet předních budov vyzdobených technikou štukového mramoru/scaglioly .

 

 • Pražský Hrad
 • Valdštejnský palác (senát České republiky)
 • Kolovratský palác (sídlo parlamentu České republiky)
 • Národní divadlo
 • Národní muzeum
 • Klementinum (Národní knihovna)
 • Městská knihovna v Praze
 • Obecní dům
 • Rudolfinum
 • Akademie věd ČR
 • pasáž i sály paláce Lucerny
 • Wilsonovo nádraží
 • Česká spořitelna v Rytířské ulici
 • Živnostenská banka na Příkopech
 • hotel Evropa
 • chrám sv. Mikuláše na Malé Straně a na Staroměstském náměstí
 • kostel sv. Ignáce
 • zámek Český Krumlov
 • zámek Konopiště

více...

 

Know-how techniky scagliola - intarzie

 

Největší know-how techniky scagliola je vytváření intarzovaných obrazů na zdech a deskách stolů ( viz obrázek intazie ve scagliole). Takovéto intarzie mají vysokou estetickou hodnotu a jejich tvorba je velice řemeslně a umělecky náročná.

 

tvorba intarzií ve scagliole / štukovém mramoru

 

360x277px kopieScagliola je zcela přírodní materiál

 

Komponenty z kterých se připravuje těsto (viz obrázek příprava hmoty pro scagliolu) jsou zcela přírodní materiály známé v 16. století.

Jedná se o nezávadné minerální materiály, které se vytvrzují ve velice tvrdou fyzikálními vlastnostmi podobnou mramoru hmotu bez jakýchkoliv moderních chemických přísad jako jsou pryskyřice, kyseliny atd..

Díky tomu si mramor uchová i po staletích světlostálost a lesk.