Historická omítka, která svým luxusním a přírodním povrchem vynikne ve Vaší koupelně.

 

nástěnná malba - stucco lustro

Omyvatelné obrazy do koupelen

 

stucco lustro / štukolustro - není stěrka benátský štuk

Stucco lustro

 

Stucco lustro ( štukolustro ) je přírodní vápenná leštěná fresková malba do vysokého lesku. Ve svém finálním provedení má vysokou estetickou kvalitu. Stucco lustro se hodí nejen do historizujících a klasických interiérů, ale i do moderních, kde svým přírodním povrchem výborně kontrastuje modernímu designu.

Stucco lustro umožňuje vytvářet formátem a barvou neomezené plochy s kombinacemi malovaných dekorativních ornamentů i celé iluzivní malby na stěnách a to vše ve vynikajícím lesku s velmi tvrdým odolným povrchem připomínající glazovaný kachel. Materiál, se kterým pracujeme, si sami vyrábíme podle starých receptur -  Ceník stucco lustro.

 

O stucco lustru

 

Vápenné stucco lustro je leštěná fresková malba, která se k nám dostává s mírnými obměnami z Maroka pod názvem tadelakt / marocký štuk. (V marockém štuku se nedají vytvářet malované ornamenty a malby.) Jedná se o stucco lustro - tapety s ornamentyvápennou vrchní omítkovou vrstvu, která při prosychání je leštěna achátem, leštící špachtlí nebo speciální štukatérskou žehličkou do vysokého sklovitého lesku. Technika stucco lustro proslula iluzivními malbami barokních zahrad s vysokým leskem.

 

Trochu historie stucco lustra

 

V té míře, jak techniku stucco lustro používáme dnes se o ní zmiňuje už Marcus Vitruvius Pollio ve svém díle Deset knih o architektuře (1.stol před n.l.) Technika je velmi stará, pochází z dob antiky. Vyvinula se z techniky fresky, kterou její tvůrci v antice zalešťovali.

Vitruvius popisuje velmi lesklé mnohavrstvé omítky z písku a mramorové moučky “nejenže po opracování několikerým vyhlazením jsou lesklé, ale odrážejí také výrazně svým povrchem podoby lidí do nich hledících.“ Analýzy povrchu fresek v Liviině domě na Palatinu potvrdily přítomnost alabastru vyhlazeného leštěním. Leštění se provádělo nástrojem zvaným liaculum, protáhlou špachtlí určenou k vyhlazení namalovaného povrchu.

 

Více historické budovy ze scaglioly.

 

stucco lustro barevné variace 660px

 

stucco lustro - leštěná freska

 

Technologie

 

U fresky i stucco lustra je základním stavebním kamenem vápenec ( uhličitan vápenatý). Malíř pracuje do živé ještě neztvrdlé omítky. Následná malba, či jen lesknoucí se barevný povrch se po zatvrdnutí stane pevnou doslova kamennou součástí omítky, vyznačující se vysokou povrchovou tvrdostí a odolností. Vápno ( hydroxid vápenatý ) obsažené v omítce se mění za působení oxidu uhličitého opět na vápenec ( uhličitan vápenatý ) procesem karbonatizace (tvrdnutí)

 

karbonatizace Ca(OH)2 + CO2 + n H2O → CaCO3 + (n-1) H2O.

 

štukolustro - přírodní omítkaStucco lustro je zcela přírodní materiál

 

Rozdíl mezi marockým štukem a stucco lustrem je pouze v obsahu křemičitých pískových plnidel, protože marocký štuk má plnidla jílové. Jelikož se jedná o vápenný materiál s přírodními minerálními pigmenty, materiál stucco lustro je zcela nezávadný, při své aplikaci dezinfikuje zeď, díky hladkému lesklému povrchu na něm neulpívá prach a dá se velmi dobře udržovat omýváním, na rozdíl od klasického povrchu zdi.

 

Malby ve stucco lustru

 

Ve stucco lustru, jelikož je svojí podstatou freska, lze vytvářet nástěnné malby, dekorativní ornamenty i celé stucco lustro / štukolustroornamentální tapety bez limitů složitosti propracování. Odolnost těchto barevných nátěrů je velmi vysoká, protože se barevné vrstvy při tvrdnutí mění v kámen vápenec ( uhličitan vápenatý). Výsledkem je lesklý, hladký, zaleštěný povrch beze spár. Zajímavou alternativou obkladů je použití techniky stucco lustro v koupelnách. Omítka je odolná vůči vlhku, snadno se udržuje a díky beze spárovému výsledku umožňuje nabídnout stylovým koupelnám a kuchyním malované obrazy s ornamentální celoplošnou tapetou, kterou jiným obkladem stěn nenahradíte. Obrazy jsou součástí stěny, kterým rovněž nevadí vlhké prostředí. Klasicky pojatému interiéru dodá technika stucco lustro jako leštěná fresková malba exkluzivitu a sladí interiér v hodnotný celek. Stucco lustro se hodí nejen do klasických interiérů, ale i do moderních, kde svým přírodním povrchem nebo právě historizujícím vzhledem kontrastuje modernímu minimalisticky pojatému designu  -  Ceník stucco lustro.

 

Reliéfní stucco lustro

 

Ve stucco lustru se dají podobně jako v tadelaktu / marockém štuku vyškrabáváním vytvářet ornamenty, které mají vysokou estetickou kvalitu. Lze je velmi dobře kombinovat s malbou.