UMĚLÝ MRAMOR
Pokud hledáte luxusní omítku pro vaše schodiště jste tady správně
Realizujeme umělý mramor scagliola, který se výborně hodí na povrchovou úpravu schodišť. Umělý mramor / scagliola nazývaný také štukový mramor je minerální štuková omítka, která se používá v interiéru budov od renesance.
Scagliola je jediný druh umělého mramoru, který umožňuje napodobovat konkrétní přírodní mramor barvou i vzorem ( Rosso Verona, Verde Guatemala, atd.). Jednotlivá napodobení jsou provedena tak dokonale, že mnohdy v budovách ani netušíte, že na stěnách není přírodní mramor.
schodišťové profily
Umělý mramor – scagliola vytáhne svá esa z rukávu při realizaci profilů
Štukový mramor / scagliola dominuje při realizaci masivních točitých schodištových profilací. Je potřeba podtrhnout, že se lidé běžně nezabývají otázkou „jak vlastně udělali takové masivní mramorové prvky v historických budovách?“.
Je to především proto, že umělý mramor je vyhotoven velmi kvalitně a ve všech ohledech imituje pravý mramor. Není tak prostor na polemiky, nakonec většina návštěvníků tuto imaginaci prostě přijme.
Ale vážně, většina schodišť, která scela neochvějně považujete za realizace z pravého mramoru ať je to ve Versailes, Petipal či Národním Divadlu v Praze by nebylo možné vůbec zrealizovat. Samozřejmě za předpokladu, že jejich tvůrci by se nechtěli přiblížit stavitelům piramid.
Tak gratuluju barokním mistrům štukatérům k tomuhle nádhernému „feiku“, který si v průběhu staletí vydobyl své důstojné mýsto v technologiy. Také si myslím, že by bylo dost netaktní a nefér nazívat tuto krásnou technologiy feikovým mramorem, umělým mramorem, atd. protože její jméno je Scagliola.
Nová realizace schodiště
Scagliola patří na schodiště
Umělý mramor – scagliola je umělý mramor té nejvyšší kvality
Scagliola / umělý mramor se skvěle hodí k realizaci schodišť a vstupních hal. Díky svému velice příjemnému povrchu nepůsobí v interiéru studeně. Prohnuté stěny, profily schodiště krásně vyniknou a zazní svou architektonickou čistotou. Profilace navíc lze zakončovat drobnými plastikami jako jsou různé zvonce, šišky, ovocné a květinové girlandy, atd. Sochařské prvky lze navíc modelovat přímo na stavbě a tak propojovat profilace, nebo změkčovat spoje pravého mramoru se scagliolou.
Jednotlivé ukázky naleznete v galerii umělý mramor rozsah použití.
Nová realizace schodiště
Scagliola
Scagliola je od slova střep
Scagliola / umělý mramor je barokní omítka. Technika dostala své jméno v Itálii a je odvozené od slova střep “ scaglia“. Práce se štukovým mramorem umožňuje tvorbu intarzovaných obrazů v kameni, na což ostatně její jméno upozorňuje.
obrazy v kameniNová realizace schodiště
umělý mramor – výhody
Unikátní technika scagliola / umělý mramor má řadu nesporných výhod
-
Umělý mramor je velice trvanlivý, nejstarší budova je z roku 1630
více historie scaglioly -
Technologie je minerální bezespárová a v mnoha ohledech zlevňuje projekt. To je koneckonců důvod proč byl v minulosti velmi hojně používán v historických budovách.
-
Neomezená škála barev a vzorů (je možné vybírat z našeho vzorníku barev a vzorů více materiály pro architekty, ale možných barev které můžeme vymíchat je mnohem více )
-
Umělý mramor ze scaglioly je zdravotně nezávadný. Materiál se připravuje z uleželého vzdušného vápna, sádry, minerálních pigmentů a kostního klihu.
-
Na rozdíl od pravého mramoru nestudí a dobře izoluje místnosti, vytváří příjemnou atmosféru v interiéru.
stručná historie
Umělý mramor se používal už v 16. st.
Umělý mramor / scagliola někdy také štukmramor a štukový mramor je historická technologie známá už v 16.století. První prokazatelná stavba ze scaglioly je Říšská kaple, kterou pro Maxmiliana I. v mnichovském kurfiřství vytvořili roku 1630 Blasius a Wilhelm Fistulátoři.
celá historie scagliolyNa fotografii v pravo vidíte Říšskou kapli Maxmiliána I. svěcenou roku 1630. Stěny jsou vyhotoveny technikou umělého mramoru Scagliola.
použití
Co všechno se dá z umělého mramoru dělat
Umělý mramor scagliola je minerální omítka, která se vytvrzuje po smísení s vodou bez přístupu vzduchu. Lze jí nanášet přímo na zeď, ale také aplikovat do forem, pomoci kterých můžou vznikat architektonické komponenty jako například: balustády, hlavice sloupů, portály, římsy, sokly, atd.
Umělý mramor / štuk mramor se natahuje až v 5 mm tlusté vrstvě na povrch jádrové omítky je tedy velmi odolný. Pokud použijeme marezzo scagliolu, což je umělý mramor na bázi cementu jehož vznik můžeme datovat do 19. století, lze vyrábět velmi odolné komponenty jak po mechanické stránce tak vůči vodě.
Se scagliolou se dá i obstojně modelovat – zakončení profilací, zdobné kartuše, erby, atd. modelujeme někdy na místě stavby. Možno vidět na obrázku, kde jsme vyřešili architektonický problém nenavazujících profilací na schodišti akantovým listovím.
KOMPONENTY Z FOREM
Scagliola se dá aplikovat do forem
Vyrábíme pro vlastní účely formy laminátové, acrystalové, silikonové, sádrové, atd. Z takových forem lze vyrábět balustrády, sloupy, portály, krby, nebo jen profily jako jsou římsy, lišty, světelné římsy. Navštivte náš katalog Stuccodecor Standard kde prezentujeme sádrové profily. Jakoukoliv profilaci z tohoto katalogu vám vyrobíme i ze scaglioly, marezzo scaglioly, teraca, dusaného pískovce, acrystalu. Také by vás mohl zajímat katalog Stuccodecor Classic kde naleznete hlavice sloupů, konzole, patky sloupů.